Edukacja Obronna Młodzieży w "Mechaniku".

foto

 

Na terenie obiektów szkoleniowych 7 Dywizjonu Lotniczego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, zorganizowane zostało w dniach 27 - 29 listopada 2017 roku VIII Ogólnopolskie Forum Szkół "Edukacja Obronna Młodzieży".

Organizatorami Forum był Departament Edukacji Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, który odpowiada za koordynację  w resorcie działań w zakresie edukacji, kultury i dziedzictwa, a także współpracę resortu ze społeczeństwem, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim.

W spotkaniu udział wzięło blisko 150 reprezentantów szkół ponadgimnazjlanych z całej Polski zainteresowanych programem "Edukacja Obronna Młodzieży". Uczestnicy w ciągu trzech dni podzielonych na panele tematyczne, mieli możliwość zapoznania się m.in. z tradycjami i zadaniami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz współpracą brygady ze społeczeństwem. Innymi tematami poruszonymi na forum podczas pierwszego dnia, były informacje dotyczące Wojsk Obrony Terytorialnej, programu "Strzelnica w każdym powiecie", koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej i założeniom programu wychowawczego dedykowanego młodzieży klas wojskowych.

W trakcie drugiego dnia forum uczestnicy wysłuchali wystąpienia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michała Dworczyka,  zastępcy dyrektora Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa MON Zbigniewa Cioska oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Macieja Kopcia. Następnie wszyscy udali się na zajęcia pokazowe z udziałem kadetów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz instruktorów 7 batalionu kawalerii powietrznej, biorących udział w programie pilotażowym. Po zakończeniu zajęć, uczestnicy forum zostali przewiezieni do naszej szkoły, gdzie przed rozpoczęciem zajęć panelowych, zapoznali się z obiektami i bazą dydaktyczną szkoły oraz prezentacją wyszkolenia kadetów klasy drugiej i trzeciej wojskowej. Dzień drugi zakończył występ dla uczestników forum, w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Ostatni dzień forum poświęcony został m.in. szkoleniu nauczycieli prowadzących zajęcia w klasach wojskowych, zasadom rekrutacji i powołania do służby wojskowej, używania munduru przez uczniów, możliwościom otrzymania przez szkoły dotacji oraz omówieniu założeń "Koncepcji funkcjonowania klas mundurowych w systemie przygotowań obronnych państwa". Forum zakończyła dyskusja uczestników połączona z wymianą doświadczeń, uwag i propozycji związanych z realizacją Edukacji Obronnej Młodzieży.

Wybór naszej szkoły i obiektów 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na miejsce forum przez jego organizatorów, jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, ale również docenieniem naszych dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie kształcenia proobronnego młodzieży oraz współpracy w tym względzie z wojskiem.

 

Biuletyn Informacji Publicznej
 

Projekty

logo zpodpisemUE 0609

25brygada
wat
 
logooscdr
logo piony KM
 
EU flag Erasmus vect POS
logorocteraa
ecdl
  it szkola nask logo
szkola mistrzow programowania
sks   logo bezpieczna projekt
kulturabezp
 

Wywiadówki

21.09.2020 - kl. III i kl. lV
22.09.2020 - kl. I i kl. II

Dzwonki

1.    7.45   -  8.30
2.    8.35   -  9.20
3.    9.25   - 10.10
4.   10.20  - 11.05
5.   11.10  - 11.55
6.   12.15  - 13.00
7.   13.05  - 13.50
8.   13.55  - 14.40
9.   14.45  - 15.30
10. 15.35  - 16.20

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 29
www.zsp1.edu.pl

zsp1@zsp1.edu.pl
zsp1.sekretariat@onet.eu

Sekretariat (centrala):

tel: 44 7245515 
fax: 44 7242475

Dyrektor ZSP 1
mgr Dariusz Kwiatkowski

Wicedyrektor
mgr Jolanta Nikodemska

Wicedyrektor ZSP 1
mgr Urszula Seredyn

Copyright (c) ZSP nr 1. All rights reserved.
Designed by zsp1.edu.pl