Spotkanie Opłatkowe Pracowników Oświaty

We wtorek, 31 stycznia, w naszej szkole odbyło się Spotkanie Opłatkowe Pracowników Oświaty. Jego gospodarzami i organizatorami byli Starosta Tomaszowski - Mirosław Kukliński, Prezydent Miasta Tomaszowa Maz. - Marcin Witko i Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 - Dariusz Kwiatkowski.

Powitaliśmy w Mechaniku wyjątkowych gości, a wśród nich p. Grzegorza Wojciechowskiego – Posła na Sejm RP, biskupa Henryka Tomasika - Ordynariusza Radomskiego, biskupa Marka Marczaka – Administratora Archidiecezji Łódzkiej, p. Annę Grabek – Radną Sejmiku Województwa Łódzkiego, p. Grzegorza Wierzchowskiego - Łódzkiego Kuratora Oświaty, p. Elżbietę Ratyńską - Łódzkiego Wicekuratora Oświaty oraz p. Andrzeja Krycha – dyrektora Nadzoru Pedagogicznego w Kuratorium Łódzkim, p. Barbarę Klatkę – wiceprezesa zarządu Atlas Areny w Łodzi. Wśród gości obecni byli: członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego oraz Radni na czele z p. Piotrem Majchrowskim – Przewodniczącym Rady Powiatu, zastępcy Prezydenta Miasta - p. Zofia Szymańska i p. Tomasz Jurek oraz Radni Rady Miejskiej na czele z p. Krzysztofem Kuchtą – Przewodniczącym Rady Miejskiej oraz Wójtowie Gmin powiatu tomaszowskiego. Przybyli również przedstawiciele Wydziałów Katechetycznych Archidiecezji Łódzkiej i Diecezji Radomskiej oraz księża na czele z księżmi dziekanami - ks. Zygmuntem Niteckiem i ks. kanonikiem Stanisławem Pałkiewiczem oraz proboszcz kościoła ewangelicko-augburskiego ks. ppłk. Wiesław Żydel. Gościliśmy również przedstawicieli służb mundurowych: p. płk. Adama Grelę – zastępcę dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, p. ppłk Piotra Wronę – Dowódcę 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej, mł. inspektora p. Szymona Hermana – Komendanta Powiatowego Policji, st. brygadiera Krzysztofa Iskierkę - Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej oraz p. Mateusza Grabarza - zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Smardzewice. Na spotkanie przybyli Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, obecni i emerytowani nauczyciele i pracownicy oświaty.

Młodzież Mechanika, pod kierunkiem p. Agnieszki Bogdańskiej i p. Karoliny Ziętary, przygotowała wzruszający program artystyczny, oparty na rozważaniach ks. Jana Twardowskiego i pięknej, polskiej poezji. Szkolny chór i soliści wykonywali kolędy. Występom towarzyszyła szkolna orkiestra. Gościnnie wystąpili: Szymon Pietruszczak - wokal oraz dzieci z Przedszkola nr 7 wchodzącego w skład Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2, przygotowane do pokazu tanecznego przez p. Sylwię Broniarek.

Po występie głos zabrali p. Mirosław Kukliński – Starosta Tomaszowski i p. Zofia Szymańska – zastępca Prezydenta Miasta. Pogratulowali oni uczniom udanego występu oraz złożyli życzenia zebranym nauczycielom i pracownikom oświaty.

Ks. biskup odczytał fragment Ewangelii i poprowadził wspólną modlitwę. Nie zabrakło oczywiście przełamania się opłatkiem i najlepszych życzeń.

Wszyscy przemawiający podkreślali, jak ważne są tego typu spotkania, kiedy, pomimo trudów codziennej pracy, razem rozpoczynamy nowy rok pracy. Zawód nauczyciela jest wyjątkowy i bardzo ważny, a na pracownikach oświaty spoczywa ogromny ciężar wychowywania i kształcenia kolejnych pokoleń.

Całą uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany w auli szkoły.

Tekst: p. Karolina Ziętara

Zdjęcia: p. Hubert Gąćkowski, Patrycja Pysklak, Adrian Bystoński