Pracowite ferie uczniów Mechanika

foto

 

W trakcie dwóch tygodni ferii zimowych uczniowie ZSP nr 1 w Tomaszowie Maz. uczestniczyli w cyklu zaplanowanych kursów i szkoleń projektu  „Krok do sukcesu zawodowego uczniów Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Oś Priorytetowa XI Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności Działanie XI.3 Kształcenie zawodowe.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nasze uczennice i uczniowie kontynuowali kursy:  język angielski zawodowy na poziomie rozszerzonym dla klas hotelarskich. Grupy,  mimo ferii, stawiły się w komplecie i z zapałem szlifują język angielski pod kierunkiem prowadzących Pań: mgr Iwony Dróżdż i mgr Angeliki Nowak.
W tym okresie rozpoczęły się także super kreatywne i ciekawe praktyczne pierwsze zajęcia kursu programowania robotów LEGO, podczas których uczniowie zapoznali się z budową robotów, zaczęli samodzielnie programować i sterować roboty. Pierwsze zajęcia zakończyły się walkami własnoręcznie zaprojektowanych robotów. Było mega ciekawie, twórczo i wesoło. Zajęcia prowadził Pan Mateusz Żołądkiewicz z krakowskiej pracowni WarsztatyRobotow.pl.

Swoje pierwsze zajęcia odbywała grupa hotelarzy na Kursie  ECDL, który  zakończony będzie również certyfikatem. Zajęcia prowadzi Pani mgr inż. Iwona Osuch – egzaminator Polskiego Towarzystwa Informatycznego w zakresie Europejskiego  Certyfikatu Umiejętności Komputerowych. Certyfikat umiejętności komputerowych nie przypadkiem został nazwany „European Computer Driving Licence” (w tłumaczeniu: „Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy”), choć w Polsce używamy nazwy „Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych”. W dynamicznym społeczeństwie informacyjnym znaczenie ECDL można bowiem śmiało porównać ze znaczeniem, jakie dla dorosłego obywatela i wykwalifikowanego pracownika ma dziś prawo jazdy, czyli licencja na prowadzenie samochodu – można bez niego żyć, ale ze wszech miar lepiej je mieć.

Korzyści dla uczniów-uczestników kursu:

potwierdzenie posiadanych kompetencji,
wzrost pozycji na rynku pracy,
większa pewność utrzymania zatrudnienia,
wzrost mobilności,
wzrost szans na rynku pracy w Europie i na świecie.

Korzyści mają także pracodawcy i społeczeństwo, ale o tym przy następnej relacji z zajęć.

Kolejna grupa odbywała Kurs OPERATOR OBRABIAREK CNC. Zajęcia prowadził Pan mgr inż. Robert Wyszyński z sosnowieckiej firmy Inchoicent. Na kurs uczęszczali uczniowie klas mechatronicznych i mechanicznych. Miał on na celu wprowadzenie  do technologii obróbki mechanicznej CNC.

Podstawowym celem kursu było nabycie przez uczniów wiedzy z zakresu:

- czytania rysunku technicznego,
- doboru narzędzi i parametrów obróbki,
- strategii obróbki,
- prawidłowego mocowania elementu obrabianego,
- przygotowania do pracy obrabiarki CNC,
- programowania obrabiarki CNC,
- tokarki
- frezarki
- umiejętności pomiaru kontrolnego obrobionych elementów za pomocą narzędzi pomiarowych.

Zajęcia odbywaja się z udziałem zaawansowanych programów symulujących pracę na obrabiarkach CNC
Na zakończenie 4-dniowego kursu uczestnicy wykonywali 2 zadania egzaminacyjne na symulatorach tokarki i frezarki - wszyscy otrzymali oceny bardzo dobre. Brawo !!! Teraz tylko pora na uroczyste wręczenie certyfikatów i sprawdzenie umiejętności w praktyce

 

Ostatnim kursem, który realizowany jest w Mechaniku w okresie ferii jest Kurs spawacza MAG .Dziesięciu  uczniów technikum mechanicznego naszej szkoły odbywa szkolenie na kursie spawacza. Cel

em szkolenia jest nabycie przez uczestników wiedzy teoretycznej i praktycznej niezbędnej do wykonywania zawodu spawacza w metodzie MAG. Kurs zakończy się w połowie lutego egzaminem państwowym, a uczestnicy, którzy zdadzą egzamin, otrzymają książeczkę spawacza oraz certyfikaty poświadczające uzyskanie dodatkowych kwalifikacji zawodowych. Zdobyta wiedza pozwoli na zdobycie uprawnień międzynarodowych w powyższej metodzie spawania.
Ukończenie kursu z pewnością umożliwi naszym uczniom zwiększenie szans na rynku pracy. Kurs prowadzi Ośrodek Szkolenia Spawaczy PHTU TRANS-AM w Częstochowie.

Jacek Matyszewski
Specjalista ds. organizacyjno-technicznych projektu

  

Biuletyn Informacji Publicznej
 

Projekty

logo zpodpisemUE 0609

25brygada
wat
 
logooscdr
logo piony KM
 
EU flag Erasmus vect POS
logorocteraa
ecdl
  it szkola nask logo
szkola mistrzow programowania
sks   logo bezpieczna projekt
kulturabezp
 

Wywiadówki

12.09.2019
21.11.2019
08.01.2020 - kl IV
13.02.2020
23.04.2020 - klasy I-III

Dzwonki

1.    7.45   -  8.30
2.    8.35   -  9.20
3.    9.25   - 10.10
4.   10.20  - 11.05
5.   11.10  - 11.55
6.   12.15  - 13.00
7.   13.05  - 13.50
8.   13.55  - 14.40
9.   14.45  - 15.30
10. 15.35  - 16.20

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 29
www.zsp1.edu.pl

zsp1@zsp1.edu.pl
zsp1.sekretariat@onet.eu

Sekretariat (centrala):

tel: 44 7245515 
fax: 44 7242475

Dyrektor ZSP 1
mgr Dariusz Kwiatkowski

Wicedyrektor
mgr Jolanta Nikodemska

Wicedyrektor ZSP 1
mgr Agnieszka Dziedzic

Copyright (c) ZSP nr 1. All rights reserved.
Designed by zsp1.edu.pl