V Centralny Zlot Klas Mundurowych Żagań 2019 zakończony – ZSP nr 1 w Tomaszowie Maz. na 12 miejscu !!

W sobotę, 28 września, zakończył się V Centralny Zlot Klas Mundurowych – Żagań 2019. Była to impreza rangi Mistrzostw Polski zorganizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, mająca na celu wyłonienie najlepiej wyszkolonych kadetów w Polsce, spośród ok. 250 szkół prowadzących klasy mundurowe.  Przez cały tydzień na żagańskim poligonie rywalizowało 16 drużyn z Polski (po jednej z każdego województwa) oraz 3 z zagranicy (Rumunia, Ukraina i Litwa ) w zawodach sportowo - obronnych. Województwo łódzkie reprezentowało 30 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w  Tomaszowie Mazowieckim , których opiekunami byli Jacek Matyszewski i Włodzimierz Galicki.

Uczniowie Mechanika w klasyfikacji generalnej zajęli 12  miejsce, uzyskując następujące wyniki :

Zawody sportowo – obronne

1. Strzelanie 12 os. oceniane z kbks – wynik 558 /600 – 9 miejsce
  2. Strzelanie 6 os. oceniane z broni pneumatycznej krótkiej – wynik 228/300 – 6 miejsce
  3. Rzut granatem 12  os. oceniany – odległość łączna 411.60 m – 10 miejsce
  4. Marszobieg terenowy 8 km  czas 56:11 – 13 miejsce, zadania punktowane:

a) Strzelanie 5  os. oceniane z karabinka pneumatycznego  – wynik 193 /250 – 12 miejsce

b) Rzut granatem 5  os. oceniany – odległość łączna 200,30 m – 9 miejsce

Ponadto kadetki i kadeci zajęli 7 miejsce w pokazie musztry i piosenki marszowej.

Pozostały czas podczas Zlotu wypełniony był ćwiczeniami i zadaniami m.in.

- szkolenie S.E.R.E – orientowanie się w terenie, urządzanie bazy, zasady maskowania i kamuflażu.

- zadania survivalowe i sposób przetrwania w trudnych warunkach.

- działania bojowe w terenie z instruktorami WOT oraz strzelanie na symulatorze Cyklop.

Mogliśmy przyjrzeć się wyposażeniu i charakterystyce sprzętu  artyleryjskiego w JW w Świętoszowie oraz zobaczyć go podczas pokazu dynamicznego na poligonie.

Wykonaliśmy marsz wg mapy na 8 km – marsz w terenie leśnym na poligonie i odszukanie 6 punktów kontrolnych. Zadanie wykonane bezbłędnie (niepomylona trasa i wszystkie punkty terenowe odnalezione), w którym udział wziął cały zespół wraz z opiekunem. Uczestniczyliśmy w zajęciach pod nazwą "W zespole siła", które polegały na wykonaniu zadań transportu skrzynek amunicji 25 kg, rozwijania linii telefonicznej, ewakuacji rannego z pojazdu oraz maskowania pojazdu. Będąc w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej poznaliśmy historię Czarnej Dywizji oraz zwiedziliśmy Obóz jeniecki STALAG VIII C.

W sobotę, 28 września, odbyła się  ceremonia zakończenia Zlotu z udziałem Zbigniewa Cioska , dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni Jarosława Miki.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a praktycznym wykonawcą była 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, 23 śląski pułk artylerii oraz jednostki wspierające tegoroczną edycję zlotu.